Tipy dla początkującego fotografa

Ujmując rzecz naukowo, fotografia polega na zarejestrowaniu trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła, korzystając z wielu różnych technik. Ma ona szerokie zastosowanie nie tylko w kulturze i sztuce, ale także w życiu codziennym. Robimy zdjęcia naszym bliskim, fotografujemy pyszne dania, które zrobiliśmy, bądź też nas samych na pamiątkę pięknej młodości. Wielu osobom amatorskie robienie zdjęć jednak nie wystarcza i chcą spróbować fotografii profesjonalnej. Oto kilka porad dla tych, którzy dopiero zaczynają fotografować i nie bardzo wiedzą, jak się za to odpowiednio zabrać.

Rady dla laika

1. Jeśli kupiłeś już potrzebny Ci sprzęt i chcesz go jak najszybciej użyć, to mamy dla Ciebie małą radę. Koniecznie najpierw przeczytaj instrukcję obsługi. Zazwyczaj jest to dosyć gruba książeczka i mało kto ma ochotę się z nią męczyć, ale obiecujemy że przebrnięcie przez nią będzie tego warte. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji i dowiesz się, jak używać swojego sprzętu, aby wydobyć z niego jak najwięcej.

2. Pamiętaj że kupując dobry aparat, nie stajesz się od razu dobrym fotografem. Obecnie prawie każdy sprzęt tego typu ma dobre parametry i można zrobić nim przyzwoite zdjęcie, nie znając się wcale na rzeczy. Abyś jednak mógł nazywać się fotografem, musisz szkolić nieustannie swoje umiejętności.

3. Jeśli nie masz pieniędzy na szkolenia i kursy, korzystaj z wiedzy dostępnej w Internecie. Znajdziesz tu wiele poradników o różnych rodzajach fotografii i będziesz mógł z nich skorzystać całkowicie za darmo.

4. Praktyka czyni mistrza – aby nabyć odpowiednie umiejętności musisz je ćwiczyć. Korzystając z kursu online lub czytając darmowe poradniki, wyznaczaj sobie zadania. Po każdej lekcji spróbuj robić zdjęcia z zastosowaniem technik, o których się uczyłeś.

5. Nie przejmuj się tym, że masz słabszy sprzęt niż inni fotografowie, których znasz. To, że nie wydałeś na swój aparat kilkunastu tysięcy nie oznacza, że nie możesz robić zdjęć. Zdjęcie nie musi być idealne – chodzi też o dobrą zabawę.