Ludzkie emocje a sztuka

Emocje są dla człowieka czymś niezwykle ważnym. Dzięki nim możemy wyrazić to, co czujemy i lepiej porozumiewać się z bliskimi. Emocje drugiej osoby da się utrwalić między innymi na filmie, nagrywając ciekawy moment lub na portrecie, posługując się pędzlem i farbami. Innym, bardzo popularnym sposobem na uwiecznianie ludzi i ich uczuć jest fotografia.

Jak uwiecznić emocje na zdjęciu?

Za jedne z najlepszych uważane są te zdjęcia, na których jest jakiś ruch, coś się dzieje. Przedstawianie emocji na zdjęciach to zaś prawdziwa sztuka, którą umieją tylko nieliczni. Aby podszkolić się nieco w fotografowaniu uczuć, można na przykład zrobić zdjęcie znajomemu, który gra w Mummys Gold i odczuwa różne emocje.

Bardzo często zdjęcie, z którym wiązaliśmy wiele nadziei nie wygląda tak, jakbyśmy tego chcieli. Mimo precyzyjnych przygotowań i konkretnego planu, coś jest nie tak. Zdjęcie jest idealne pod względem technicznym, ale jednak czegoś mu brakuje. Jest „sztywne” i nijakie. Wszystko dlatego, że najlepsze fotografie to te niezaplanowane. Najlepiej uchwycić kadr „przypadkiem” – wtedy wychodzą najlepsze zdjęcia. Zbyt dużo planów i skrupulatne ustawianie obiektów popsują cały efekt.

Pozowanie i sztuczny uśmiech nigdy nie przyniosą takiego efektu, jak naturalne niewymuszone emocje. Warto fotografować osoby, które się śmieją, płaczą, są złe czy zdziwione. Takie zdjęcie jest bardzo ciężko zrobić, ale efekty mówią same za siebie.

W fotografii najważniejsza jest spontaniczność. To właśnie zdjęcia uchwycone „w locie” mają największą wartość i robią na nas największe wrażenie. Nie warto niczego planować, odpowiednie warunki i atmosfera pojawią się w najmniej oczekiwanym momencie.

Fotograf powinien skupić się na obiekcie, który fotografuje. To właśnie rzecz lub osoba, która będzie na fotografii powinna być w centrum uwagi, nie ten, kto robi zdjęcie.

Aby wykonać perfekcyjne zdjęcie, należy być cierpliwym. Wielu fotografów przygotowuje się do wykonania jednego zdjęcia nawet tygodniami. Są to na przykład ludzie, którzy fotografują przyrodę. Jest to szczególnie trudny zawód, który wymaga wiele cierpliwości i pokory.