Jak wykonać zdjęcie portretowe?

Wykonanie dobrego zdjęcia portretowego stanowi nie lada wyzwanie. Każdy fotograf ma inny sposób na wykonanie portretu, swoje sztuczki i sprawdzone metody. Lata doświadczenia przekładają się na jakość zdjęć. Wynajem studia, modelki i sprzętu nie wystarczy, aby sesja była udana. Poniżej przedstawimy kilka tipów, które mogą Ci się przydać przy robieniu zdjęć portretowych.

Idealny portret

Aby wykonać idealny portret, należy się odpowiednio przygotować. Bardzo ważne jest ustalenie tego, jaki efekt chcemy osiągnąć i skonsultować nasze pomysły z modelką, aby wiedziała czego od niej oczekujemy. Następnie musimy zebrać zespół, który pomoże nam w przygotowaniu sesji. Najczęściej są to makijażystka, fryzjer i stylistka. Modelka musi przecież dobrze wyglądać i czuć się komfortowo we własnej skórze. Warto zapytać ją jakie ma oczekiwania.

Drugą ważną rzeczą jest lokalizacja. Musimy przemyśleć, czy chcemy zorganizować sesję w plenerze czy też w studio i dobrać odpowiednie oświetlenie. Jeśli zdecydujemy się na sesję plenerową, to najlepiej udać się wcześniej w wybrane miejsce i sprawdzić panujące tam warunki. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie nerwów na samej sesji i odpowiednio się przygotujemy.

Aby modelka nie czuła się skrępowana podczas zdjęć, można przećwiczyć z nią wcześniej kilka póz i podpowiedzieć co powinna robić z ciałem. Niektórzy fotografowie wolą naturalne zachowanie modelek podczas sesji i liczą na ich kreatywność. Bez względu na to, jaki rodzaj pozowania wybierzesz – naturalny czy wyćwiczony – modelka nie powinna pozostawać długo w jednej pozycji.

Portretem nie musi być zawsze sama twarz modela lub modelki, może być nim też większa część ciała lub np. sam tors bez twarzy. Portret ma pokazywać duszę człowieka, jego osobowość i emocje. Powinien skłaniać widza do refleksji na temat tego, kim jest fotografowana osoba i o czym myśli. Przy robieniu zdjęcia powinno się ustawiać ostrość na oczy, ponieważ są najbardziej interesującym elementem w twarzy człowieka. Odzwierciedlają naszą duszę i pokazują czasem więcej niż reszta twarzy.

Podsumowując, przy wykonywaniu portretu zadbaj o miejsce, odpowiednie światło i komfort modela. Twoim zadaniem jest ukazać charakter portretowanej osoby i wywrzeć wrażenie na odbiorcy.