Wyprawka fotografa…

…czyli co kupić zaczynając przygodę z fotografią?

Skompletowanie sprzętu przez początkującego fotografa może być pewnym wyzwaniem. Niektórzy wolą zaczynać robienie zdjęć od smartfona bez żadnego dodatkowego sprzętu, natomiast inni kupują od razu całą wyprawkę. My podpowiemy co możesz kupić jeśli zdecydujesz, że chcesz zainwestować w swoje hobby.

Sprzęt i dodatki

Do robienia zdjęć oczywiście niezbędny jest aparat. Wybrać można spośród aparatów kompaktowych, bezlusterkowych oraz lustrzanek. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule Sprzęt dla początkującego fotografa.

Drugą niezbędną rzeczą przy fotografowaniu są obiektywy. Zazwyczaj dostajemy jeden w zestawie z aparatem i często zostaje on z nami na długo. Niektórzy używają go nawet przez całe życie. Jeśli jednak zgłębisz tajniki fotografii i będziesz oczekiwał czegoś więcej, to taki obiektyw przestanie Ci wystarczać.

Jeśli chodzi o lustrzanki, to możesz kupić obiektyw Nikkor 35mm 1.8 lub Canon 50mm 1.8. W przypadku bezlusterkowców dobrym wyborem będzie Zuiko 45 1.8 lub Panasonic 25 1.7. Są to jedne z najtańszych obiektywów, które oferują jednocześnie wysoką jakość.

Przy zakupie obiektywu, warto też pomyśleć o zakupie filtra ochronnego lub filtra UV. Chroni on soczewkę obiektywu, która jest bardzo delikatna i łatwo ją uszkodzić.

Nie należy zapominać o zapasowej baterii, która może się przydać szczególnie na wakacjach, gdy robimy tysiące zdjęć. Akumulator rozładowuje się także szybciej zimą, kiedy temperatury są niższe. Warto mieć przy sobie zawsze zapasową baterię, zwłaszcza jeśli planujemy nie tylko robić zdjęcia, ale też kręcić filmy.

Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest także karta pamięci. Wszyscy wiedzą, że różnią się one pojemnością, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że różni je także prędkość zapisu. Będzie to miało szczególne znaczenie przy robieniu zdjęć o dużej rozdzielczości oraz w formacie raw.

Do wyprawki fotografa należy dodać także torbę lub plecak na noszenie sprzętu. Dodatkowo można się zaopatrzyć w pilota lub wężyk spustowy do zdalnego wyzwalania migawki. Przydatny okazać się może także statyw oraz lampa zewnętrzna.

Po pewnym czasie spędzonym z aparatem sam zobaczysz, czego potrzebujesz.