Sprzęt dla początkującego fotografa

Każdy fotograf zaczyna swoją przygodę ze zdjęciami od używania sprzętu, który ma pod ręką. Zazwyczaj jest to telefon komórkowy, który obecnie daje dużo więcej możliwości niż kiedyś. Czasami zdjęcie wykonane smartfonem, nie różni się za bardzo od tego wykonanego profesjonalnym aparatem.

Po pewnym czasie korzystania z aparatu smartfona możesz jednak zauważyć, że nie spełnia on Twoich oczekiwań. Chciałbyś czegoś więcej – aby zdjęcia miały głębię i kolory. Jednym z problemów jakie pojawiają się podczas robienia zdjęć telefonem, jest kwestia przybliżenia. W smartfonach mamy do dyspozycji jedynie cyfrowy zoom, czyli taki, który powiększa dany fragment obrazu. Profesjonalne aparaty fotograficzne umożliwiają zaś optyczne przybliżenie, co znacznie poprawia jakość zdjęć.

Nie każdy telefon sprosta wyzwaniu, dlatego nawet początkujący fotograf powinien zakupić sprzęt, z którym będzie mógł ćwiczyć.

Jaki sprzęt kupić?

Amatorzy fotografii najczęściej wybierają między cyfrowymi aparatami kompaktowymi a lustrzankami. Który z nich jest lepszy i dlaczego? Jakie jeszcze mamy opcje?

Aparaty kompaktowe, jak można wywnioskować z nazwy, są zazwyczaj małe i poręczne, można je ze sobą bez problemu wszędzie zabrać. Są także łatwe w obsłudze – można samodzielnie ustawić parametry fotografowania, skorzystać z gotowych trybów (automatyczny lub tematyczny) oraz edytować swoje zdjęcia. Aparat kompaktowy będzie idealny dla osoby, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z fotografią lub dla tej, która robi zdjęcia okazjonalnie.

Bezlusterkowce to aparaty cyfrowe, które nie posiadają lustra, a podgląd zdjęć możliwy jest na ekranie LCD lub w wizjerze elektronicznym. Pozbawione są klasycznego wizjera optycznego, znanego nam na przykład z lustrzanek analogowych. Należą już do nieco bardziej zaawansowanej grupy niż aparaty kompaktowe i posiadają większe możliwości. Najczęściej wykorzystywane są do fotografii portretowej i ulicznej. Są niewielkie i mało ważą, umożliwiają także zaawansowaną obróbkę zdjęć.

Ostatnim rodzajem aparatów są lustrzanki uwielbiane przez fotografów. Zazwyczaj kojarzą się one z profesjonalizmem, ale mogą też służyć do zdjęć amatorskich. Wszystko zależy od ich budowy. Lustrzanki oferują zaawansowane funkcje i umożliwiają robienie zdjęć w trudnych warunkach, a także szybkie dostosowanie parametrów.

Sam zdecyduj, który aparat będzie dla Ciebie najlepszy.