Własna wystawa fotograficzna

Wystawienie swoich dzieł do oceny publicznej, to niewątpliwie jeden z najważniejszych momentów w życiu i karierze każdego artysty. Aby zorganizować wystawę, którą zainteresuje się wiele osób, należy zadbać o pewne rzeczy, które przesądzą o sukcesie.

Organizacja

1. Miejsce na wystawę

Niezwykle ważny przy organizacji wystawy czy wernisażu, jest wybór odpowiedniego miejsca. Może to być galeria sztuki, dom kultury, kawiarnia, biblioteka, czy też inne mniej oczywiste lokalizacje. W Polsce możemy na przykład zaprezentować swoje dzieła w Kopalni Soli w Wieliczce. Z takiej możliwości skorzystali między innymi Fred Lange, Ryszard Horowitz czy Jerzy Skolimowski.

2. Otoczenie i nastrój

Wystrój i otoczenie mają bardzo duży wpływ na odbiór sztuki. Przestrzeń, która posłuży nam do przedstawienia fotografii musi być odpowiednio zaaranżowana. Bardzo ważne jest rozmieszczenie eksponatów tak, aby składały się w spójną całość. Goście powinni móc swobodnie przemieszczać się między poszczególnymi dziełami i mieć do nich komfortowy dostęp. Nastrój powinien sprzyjać odbiorowi sztuki. W tym celu należy dobrać odpowiednie światło, najlepiej jeśli będzie delikatne i rozproszone. Do podświetlenia eksponatów użyć zaś można oświetlenia punktowego. Ważną rolę spełnia też muzyka – spokojna i przyciszona wprowadzi odpowiedni nastrój, ale umożliwi także gościom rozmowę na temat wystawy. Zwiedzających poczęstować można lampką wina lub szampana, a nawet przygotować drobne przekąski.

3. Przygotowanie eksponatów

Przed wystawą należy przygotować swoje dzieła. W przypadku fotografii trzeba je wydrukować i oprawić, jeśli zachodzi taka potrzeba. Następnie trzeba opłacić transport i zatroszczyć się o bezpieczeństwo naszych dzieł.

4. Wernisaż

Przy organizacji wystawy często organizowany jest także wernisaż, czyli jej uroczyste otwarcie. Jest to popularna forma promocji, która pozwala na zwiększenie zainteresowania wystawą. Na wernisaż można zaprosić przedstawicieli świata sztuki oraz media. Dzięki opublikowanym materiałom na temat naszej wystawy, możemy zdobyć jeszcze więcej potencjalnych widzów.

Istotną rolę odgrywa część oficjalna wernisażu, na której artysta może przedstawić tematykę swoich dzieł oraz zachęcić gości do oglądania i komentowania.

Nie należy zapominać także o promocji eventu. Dobrze wypromowana wystawa na pewno przyciągnie więcej widzów i zyska większy rozgłos.